Ostravská šla opravdu na dřeň. Do registru přivedla 238 nových dárců

Ostrava, 26. dubna 2019

V úterý 9. dubna odstartoval na Ostravské univerzitě pomyslný maraton náborů, který měl za cíl získat nové dárce do Českého národního registru dárců dřeně. Celkem se zapsalo 238 dobrovolníků, nejvíce nových registrací pak hlásila fakulta lékařská a přírodovědná. O bezchybnou organizaci dubnového maratonu se postarala Ostravská univerzita, spolek Alma Mater a studentská organizace Younie.

„I kdybychom sehnali jediného dárce a zachránili jediný život, mělo to smysl,“ uvedl rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Ti, kteří vstoupit do registru na půdě univerzity nestihli, ale zoufat nemusí. Celá akce Ostravská jde na dřeň bude zakončena studentskou oslavou a samozřejmě náborem na Majálesu v pátek 17. května.

„Bylo zajímavé sledovat mladé lidi, kteří se o možnost stát se dárcem kostní dřeně přišli informovat. Někteří z nich byli rozhodnuti stát se dárci hned bez ohledu na náročnost a někteří se hodně zajímali o to, zda to bolí. Stále je totiž vžité v podvědomí lidí, že transplantace kostní dřeně i odběr jsou velmi bolestivé procedury. A zájemci pak byli velmi překvapeni z nových možností moderní medicíny: ze štětičkové metody odběru vzorku DNA na registraci a z využití krevního separátoru při získávání krvetvorných buněk,“ popsala maraton náborů v Ostravě Martina Bielanová ze spolku Alma Mater Bohumín.

Fotografie ilustrují nábory na fakultách Ostravské univerzity.

1
2
3
4
5
6