Na Náborech hrdinů se k nám přidalo přes 900 mladých, silných a statečných!

Není to ani rok a už mají na kontě víc jak 900 nově zapsaných dobrovolníků do Českého národního registru dárců dřeně. Řeč je o mladoboleslavské organizaci Nábor hrdinů, která pod taktovkou neúnavné Martiny Chmelové už zapisovala dárce například v Dobřichovicích, Pardubicích, České Lípě nebo aktuálně na koncertech Tomáše Kluse.

Mladá Boleslav, 3. prosince 2019

K dobrovolnictví přivedla před časem Martinu nemoc kamarádky, kterou čekala transplantace kostní dřeně. Sama Martina se do registru zapsat ze zdravotních důvodů nemohla, rozhodla se ale pomáhat jinak.

„Když byla moje kamarádka Janča čtvrt roku po porodu, diagnostikovali jí Hodgkinův lymfom, což je typ rakoviny lymfatického systému. Rozhodně to je diagnóza, kterou nechcete slyšet nikdy, natož pár měsíců po svatbě a když máte doma malé miminko. Jen těžko si to asi dovedeme představit. Štěstí v neštěstí bylo, že je tento druh rakoviny opravdu dobře léčitelný a Jáňa to všechno zvládala naprosto obdivuhodně. Jenže pár měsíců po ukončení léčby přišla další rána, když jí diagnostikovali akutní leukémii, kterou způsobila předchozí léčba silnými chemoterapiemi. Hned na začátku jí lékaři sdělili, že je nezbytná transplantace kostní dřeně. Tehdy vznikla první myšlenka nábor uspořádat, abychom pro ni případně našli dárce,“ vzpomíná Martina.

Janě nakonec darovala dřeň vlastní sestra. Většina lidí ale takové štěstí v podobě příbuzného dárce nemá, a proto je potřeba registr neustále rozšiřovat o nové mladé dárce. To si uvědomuje i parta z Náboru hrdinů, kteří už teď spřádají plány na nábory v příštím roce. A kde se na ně budeme moci těšit? „Hned v lednu se chystáme například do Mostu. Pak bychom rádi vyrazili s Tomášem Klusem na jeho koncert v Pardubicích a chtěli bychom stihnout i další velká města jako Liberec a Hradec Králové. Takže plány máme a uvidíme, kam nás osud zavede,“ uzavírá Martina.

Jak vypadá Nábor hrdinů v praxi se podívejte ve fotogalerii.

1
2
3